Kampania Biała Wstążka to międzynarodowa kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie i szybko rozeszła się po całym świecie. W Polsce kampania ruszyła w 2000 roku.
Historia białej wstążki
Jak to się stało, że zaczęto głośno mówić o przemocy wobec kobiet? Kampania Biała wstążka ma swój smutny początek. 6 grudnia 1989 na Uniwersytecie w kanadyjskim Montrealu niedoszły student tejże uczelni Marc Lepine zamordował 14 kobiet, a kolejne 10 ciężko ranił. Uważał, że należy im się kara, bo nie dość, że zajęły mu miejsce na uczelni, to wg niego kobiety nie powinny studiować kierunków technicznych. Niemal równo dwa lata po tych tragicznych wydarzeniach, w listopadzie 1991 roku, mężczyźni z kanadyjskiego miasta Londyn w stanie Ontario, postanowili uczcić ofiary masakry na Politechnice, włączając się w akcję przeciw przemocy kobietom. Jako znak walki przyjęli białą wstążkę. W ciągu sześciu tygodni 100 tysięcy Kanadyjczyków założyło Białą Wstążkę. Podjęto też debaty i konferencje na temat przemocy wobec kobiet i jak jej zapobiec. Do dziś w kampanii bierze udział ponad 60 państw z całego świata.
Co oznacza symbol biała wstążka?
Jak już wcześniej wspomniano, biała wstążka jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem walki z przemocą wobec kobiet. Znak ten mówi jasno i dobitnie: nie zgadzamy się na żadną przemoc wobec kobiet – ani fizyczną, ani psychiczną, ani seksualną.
Działania wynikające z kampanii Biała Wstążka
Celem kampanii jest pokazanie, że przemoc wobec kobiet jest problemem, który dotyka każdego społeczeństwa i że należy go eliminować. Jej działania to również edukacja społeczeństwa, że przemoc wobec kobiet w każdej postaci (fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna) jest złem, którego tolerować nie wolno i z którym należy bezwzględnie walczyć.
Przemoc kobiet – dane statystyczne
Dane statystyczne z Niebieskiej Karty przedstawiają się zatrważająco: w Polsce w 2021 roku 55112 kobiet zostało ofiarami przemocy domowej. To daje około 151 kobiet dziennie i około 6 ofiar na godzinę! W samym województwie warmińsko – mazurskim w domowym zaciszu zostało zaatakowanych 2254 kobiet! Zaznaczmy, że to tylko zgłoszone przypadki. A ile jest jeszcze kobiet, które boją się zgłosić po pomoc? Jeżeli jesteś jedną z nich, śmiało, zgłoś się na policję, do MOPSu lub do nas! Wszyscy reagujmy na przemoc w rodzinie. Dzięki nam i wam ta ogromna ilość ma szanse się zmniejszyć.
Zaproszenie na koncert
Fundacja Kapitana Nemo serdecznie zaprasza wszystkich, którym nie jest obojętny problem przemocy, do zaprzyjaźnionego GOK Dywity gdzie 9.12.2022 o godz 18 odbędzie się widowisko i koncert w ramach Kampanii Biała Wstążka. Szczegółowy program zamieszczamy poniżej.
