Czym jest PeDeNaR?

PeDeNar opisuje dynamikę zachowania przemocowego dzieci i młodzieży wobec własnych rodziców. Są to działania szkodliwe, patologiczne, które się powtarzają i mogą przybrać każdą formę przemocy – fizyczną (bicie, kopanie, szarpanie, itp.), psychiczną (obrażanie, manipulowanie, znieważanie, itp.), seksualną (wykorzystywanie seksualne) oraz ekonomiczną (“daj kasę na nowy komputer, bo ja nie, to…”, kradzież).

Czy to bunt, czy PeDeNar?

Bunt to rodzaj walki o swoje prawa lub uzyskanie większej autonomii. Wiadomo, że okres dojrzewania może być trudnym czasem dla obu stron – rodziców i ich dzieci – ale ważne jest, aby dać im szansę rozwiązać krytyczne problemy razem. Zresztą nie tylko nastolatki potrafią się zbuntować i głośno walczyć o swoje racje. Mniejsze dzieci również. Jest to normalny etap rozwoju młodego człowieka. Rozmowa z dzieckiem na temat buntu jest trudna, ale warto podjąć próbę i wspólnymi siłami rozwiązać ten problem. Ale kiedy rozmowa nie pomaga, a norma zostaje przekroczona, zaczyna się patologia i warto zasięgnąć porady specjalisty. Kiedy to zrobić?

  • Kiedy dziecko grozi ci, szantażuje cię, obraża cię lub poniża,
  • kiedy dziecko kradnie twoje pieniądze,
  • Kiedy syn, czy córka niszczy przedmioty znajdujące się w domu,
  • Kiedy dziecko cię bije,
  • Kiedy nie czujesz się bezpiecznie w swoim domu i w towarzystwie syna, czy córki,
  • Kiedy czujesz się samotny lub odizolowany przez zachowanie dziecka,
  • Kiedy czujesz, że straciłeś szacunek ze strony dzieci.

Nie bój się, nie jesteś w tym sama/sam. Są specjaliści, którzy pomogą i otoczą opieką nie tylko ciebie i dziecko, ale całą twoją rodzinę. Możesz również zadzwonić na telefon zaufania, tam również wolontariusze powiedzą, co zrobić krok po kroku.

Udostępnij


Zobacz również

Scroll to Top