Kim jesteśmy?

logo Fundacja Kapitana Nemo

18.10.2019 zrobiliśmy potężny krok ku temu, aby móc robić to, co naszym zdaniem jest ważne. Wtedy oficjalnie zarejestrowana została Fundacja Kapitana Nemo. Oficjalnie, jednak prawda jest taka, że nasza walka o lepsze jutro osób dotkniętych przemocą, zaczęła się wiele lat temu…

Każdy z nas ma za sobą przejścia, o których nie chciałby pamiętać. Przemoc, alkohol, patologia – nie są to dla nas tematy z pierwszych stron gazet, ale z naszego życia. Wiemy, jak boli fakt, kiedy nie można liczyć na najbliższych. Wiemy, jak cierpi dziecko, które pozostawione jest samo sobie, co czuje osoba zmuszona do ucieczki z własnego domu, który powinien być jej bezpieczną przystanią. Zdajemy sobie sprawę z tego, ile trzeba, aby ofiara przemocy  targnęła się na swoje życie lub winiąc siebie, dokonała samookaleczenia.

Jednak wiemy też, jak ważny jest chociażby cień nadziei, że to jeszcze nie koniec, że życie nie postawiło jeszcze na nas krzyżyka.

Dlatego właśnie działamy. Naszym celem jest wsparcie osób, które są właśnie w tak trudnych sytuacjach, którym wydaje się, że życiowy zakręt nigdy się nie wyprostuje. A my chcemy im pokazać, że ból, strach nie muszą być nierozerwalne z ich życiem. Że nie brakuje ludzi, którzy potrafią czynić dobro, sprawiać radość, a nie tylko przynosić cierpienie.

Naszym partnerem w tej trudnej walce jest między innymi Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z Olsztyna. Naszymi działaniami staramy się wesprzeć Ośrodek oraz trafiające tutaj kobiety i dzieci. Pragniemy rozszerzyć naszą działalność rozpoczynając współpracę z innymi tego typu ośrodkami. Bardzo dużo zależy tu od Waszego wsparcia.

Niestety statystyki wskazują, że właśnie kobiety i dzieci są najbardziej narażone na przemoc wszelkiego rodzaju. W 2020 roku liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są ofiarami przemocy wynosi ponad 85 tys. Ponad 74 tys. przypadków dotyczy kobiet i dzieci…(https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/przemoc-w-rodzinie/50863,przemoc-w-rodzinie.html), a  to tylko odnotowane przypadki…

Takie liczby przerażają… Jednak dają też motywację i siłę do działania. I dlatego Fundacja Kapitana Nemo działa na wielu frontach – począwszy od wywołania uśmiechu na twarzach małych podopiecznych za sprawą drobnych upominków świątecznych, poprzez dostarczenie sprzętu do nauki zdalnej czy zapewnienie podstawowych środków do normalnego funkcjonowania. 

Mamy na uwadze też to, że każdy w życiu potrzebuje jakieś odskoczni – dlatego Fundacja Kapitana Nemo działa też na innych polach – wspieramy artystyczną twórczość dzieci i młodzieży i dorosłych, jak również staramy się zaszczepić w młodzieży wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, a poznanych przy tej okazji dobrych ludzi próbujemy zwerbować na nasz statek i zaangażować na rzecz walki z przemocą domową.

Jednak potrzeb jest wiele, dlatego czekamy na kolejne osoby, które wejdą na nasz statek i zechcą z naszego pokładu czynić dobro. Wspólnymi siłami możemy sprawić, że dzieci znów zaczną się uśmiechać, stłamszone kobiety odbudują poczucie swojej własnej wartości, a na ich niebie znowu zaświeci słońce.

Jeśli więc też uważasz, że to niesprawiedliwe, gdy ludzie cierpią, że każde dziecko zasługuje na miłość a nie przemoc, że to niepojęte, aby kobiety były workami treningowymi – przyłącz się do nas. 

Dołącz do naszej załogi, która wspólnymi siłami będzie walczyć z tym, czego nie da się zaakceptować. 

Przekonaj się, że warto pomagać, bo dobro powraca!

Partnerzy

Scroll to Top