Mity i Fakty na temat nastoletnich związków

Nastoletnie związki mogą być pięknym doświadczeniem, ale są również pełne wyzwań. W ramach kampanii #ResponsibleTogether22 przyglądamy się również romantycznym związkom młodzieży. Obalimy 3 najczęstsze mity dotyczące zachowań nastolatków w związkach partnerskich.

Mit 1. Szpiegowanie i natrętne sprawdzanie

“Po prostu sprawdzam, gdzie ona jest, bo się o nią martwię.”
Nie, szpiegowanie nie jest w porządku. Ani nie możesz nikogo szpiegować, ani nie możesz być szpiegowanym. To, co robisz, to jest prześladowaniem i jest to rodzaj przemocy psychicznej . Jeżeli chcesz wiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się twoja partnerka poproś, aby po dotarciu na miejsce dała ci znać, gdzie jest i że jest wszystko w porządku.

Mit 2. Sprawdzanie telefonu partnera

“Podejrzewam, że mnie zdradza. Muszę znaleźć dowody.”
Nie, sprawdzanie telefonu partnera/partnerki nie jest w porządku. Nawet w przypadku, jeżeli podejrzewasz go/ją o zdradę. Każdy w związku musi mieć autonomię. Jeżeli chcesz się czegoś na te temat dowiedzieć, porozmawiaj z nim/nią.

Mit 3. Podporządkowanie parterowi

“Ona jest moją dziewczyną, więc ma robić co chcę i kiedy chcę”.
Nie, do niczego nie możesz zmuszać partnerki/partnera. Ani do tego, jak ma się ubierać, ani do tego, gdzie i z kim wchodzi, ani ty bardziej do seksu. Jeżeli tak robisz, dopuszczasz się przemocy psychicznej i seksualnej. Jeżeli tak robi twój partner/partnerka – zakończ jak najszybciej te związek.

Relacje oparte na szacunku

Wszystkie relacje powinny być oparte na współpracy, szacunku i miłości. Nikt nie powinien czuć się zmuszony do przyjmowania decyzji lub dostosowywania się do tego, co robi ich partner/partnerka. Każdy ma prawo do samostanowienia o sobie i swoim życiu i tak jak już wcześniej pisaliśmy: jeżeli ktoś odczuwa presję ze strony partnera/partnerki – musi porozmawiać z drugą połówką o swoich uczuciach i emocjach. Jeżeli druga strona nie zrozumie i dalej będzie narzucała swoją wolę w taki sposób, że partner/partnerka będzie się czuć przytłoczona i zmuszania do robienia tego, co on/ona chce, należy przerwać tę relację.

Scroll to Top