Przemoc w bliskich związkach wśród młodzieży.

Kiedy myślimy o przemocy dzieci i młodzieży wobec własnych rodziców, nie sposób nie napisać o tym, jak młodzież traktuje również siebie nawzajem. Okres nastoletni to czas pierwszych związków i zakochań. Któż z nas dorosłych, kiedy był nastolatkiem, nie wzdychał do kolegi/koleżanki ze szkoły? Wszystko jest w porządku, dopóki ta relacja opiera się na wzajemnej przyjaźni i szacunku. Niestety, jak zauważono, nawet związki nastolatków mogą nie być do końca “różowe”.

Przemoc w nastoletnich związkach

Kampania #ResponsibleTogheter22 rozprawiła się z najczęstszymi formami przemocy w nastoletnich związkach.

  1. Non stop dzwonienie i smsowanie.
    Fajnie jest dostawać miłe wiadomości. Zdarzają jednak się przypadki, kiedy partner/partnerka non stop przez telefon chce kontrolować drugą osobę. Wtedy zwykła troska o drugą osobę, czy np. wróciła bezpiecznie do domu, zamienia się w obsesyjne kontrolowanie: “Gdzie jesteś? Po co tam poszedłeś? Masz natychmiast do mnie zadzwonić po powrocie.” I tak w kółko. Takie słowa mogą sprawić, że będziesz się obawiać gdziekolwiek wyjść, żeby tylko druga osoba nie powinna się “zbytnio” zamartwiać.
  2. Kontrolowanie ubioru i tego, na co wydajesz pieniądze.
    W związku nikt nie może ci mówić, jak masz wyglądać. Ani zwracać się do ciebie tekstami, typu: “Jak założysz tę kieckę, to nigdzie nie pójdziemy, bo ma za duży dekolt!”, “Co to za worek na siebie założyłaś? Chcesz, żeby wszyscy myśleli, że mam brzydką dziewczynę?” , “Ale brzydkie spodnie. Kup sobie nowe, bo moje koleżanki muszą wiedzieć, że nie spotykam się z obciachowym chłopakiem.”
  3. Kontrolowanie telefonu i mediów społecznościowych.
    Nastolatkowie w okresie dojrzewania muszą poradzić sobie całym wachlarzem czuć, w tym i z zazdrością w związku. Jeżeli jest to lekkie ukłucie w sercu, to okej. Gorzej, kiedy zaczyna się obsesyjne kontrolowanie telefonu i mediów społecznościowych. Niestety, jest bardzo dużo przypadków w stylu: “Czemu zalajkowałeś zdjęcie tej ładnej dziewczyny?”, “Czemu twój były do ciebie pisze? Na pewno chce cię odzyskać”, “Usuń to zdjęcie ze swojego profilu, bo mi się nie podoba”, itp. Szanowanie własnej prywatności w każdym związku jest niezwykle ważne.
  4. Namawianie do seksu i innych czynności seksualnych.
    “Zróbmy to, bo Ewa i Jarek już to zrobili.”‘, “Jak ze mną nie pójdziesz do łóżka, to wszystkim pokażę twoje brzydkie zdjęcie”, “Wyślij mi swoje nagie fotki”. Jeżeli nie masz ochoty na współżycie seksualne w nastoletnim związku, masz prawo powiedzieć NIE. Wymuszony akt płciowy to przemoc seksualna. Warto o tym pamiętać.

Przyczyny przemocy w nastoletnich związkach

Przyczyn przemocy w nastoletnich związkach możemy głównie doszukać się we wzorcu domowym – zachowuję się tak, jak ojciec traktuje matkę, matka ojca lub partnera itp. Może to również być zły wpływ mediów, albo brak autorytetu wśród dorosłych. Apelujemy: jeżeli czujesz się bardzo źle w swoim związku, porozmawiaj z partnerem/partnerką i znajdźcie wspólnie rozwiązanie lub zakończ znajomość. Możesz również porozmawiać z kimś dorosłym – kimś, kto również przeżył okres nastoletni i wie, co się dzieje w sercach i umysłach młodzieży – rodzicem, psychologiem, nauczycielem.

Scroll to Top