KARA ZA “BYCIE NIEGRZECZNYM” – Sprawa KACPRA

Cała Polska żyła majowymi wydarzeniami, kiedy to 10 letni Kacper zjawił się na komisariacie policji i zgłosił, że jest bity przez ojczyma. Przez 4 lata, zaraz po narodzinach syna, ojczym zaczął stosować przemoc domową wobec żony i pasierba.

Kara za „bycie niegrzecznym”

Za co właściwie Kacper była karany? Matka chłopca wypowiada się, że za bycie niegrzecznym, co w mniemaniu ojczyma oznaczało za głośną zabawę z młodszym bratem. Kary to spanie na podłodze bez kołdry i poduszki, stanie z rękami wyciągniętymi przez całą noc, bicie aż do krwi, szarpanie i inne bestialskie rzeczy, jakie tylko przyszły do głowy ojczymowi. Złe zachowanie w domu przenosiło się na złe zachowanie w szkole, przez co Kacper przynosił uwagi i za co był również karany. A jak pisaliśmy wcześniej, jednym z objawów znęcania się nad dzieckiem jest agresja wobec rówieśników. Co więcej, 10 latek i jego 4 letni brat Bartek byli również świadkami przemocy wobec mamy.

Akt odwagi

Na szczęście dla całej rodziny Kacper wykazał się niesamowitą odwagą. Postanowił uciec z domu i zgłosić przemoc domową policjantom. Wykorzystał moment, w którym rodziców nie było w domu. Policjant zbierający od niego zeznania, mówi: aż trzęsły mu się ręce. Przemoc domowa doprowadziła 10 latka nawet do tego, że żałuje, że go matka urodziła. Tak, to są jego słowa zawarte w liście, który napisał przed wyjściem z domu. Opowiedział funkcjonariuszowi ze szczegółami, co robił mu ojczym.

Przemoc domowa

Kobieta wypowiada się, że nie miała z początku zastrzeżeń do swojego męża. Był przedstawicielem handlowym. Zaczęło się po narodzinach drugiego syna. Kontrowersje wzbudza fakt, że sprawca przemocy domowej jest z wykształcenia psychologiem! Nasuwa się pytanie: dlaczego tak dobrze wykształcony i elokwentny mężczyzna znęcał się nad rodziną, a matka nie zgłaszała? Oto do czego doprowadza przemoc fizyczna i psychiczna: Kobieta była niepracująca. Bała się, że straci dochód. Nie umiała odciąć się od przemocowoego partnera, mimo iż miała założoną Niebieską Kartę (którą potem niestety cofnięto, ponieważ, wg pracownicy ośrodka pomocy społecznej, nie dostawali żadnych sygnałów, że w rodzinie nadal występuje przemoc, uwagi ze strony policji i szkoły były nienaganne).

Bała się, że mąż będzie się znęcać też nad drugim dzieckiem. Była współuzależniona od męża. W końcu ona też zaczęła stosować przemoc wobec najstarszego syna. Nie chcemy tu usprawiedliwiać jej zachowania. Chcemy podkreślić, że przemoc fizyczna to okrutne zjawisko, które rani nie tylko ciało, ale przede wszystkim psychikę człowieka.

Kara więzienia

Na szczęście dla Kacpra i Bartka, ojczym dostał karę 5 lat bezwzględnego więzienia, a matka rok w zawieszeniu i zakaz zbliżania się do synów. Chłopcy są teraz w bezpiecznym miejscu.

Zgłaszanie przemocy

Myślimy, że nikt z was nie chce, aby dochodziło do przemocy domowej. Apelujemy po raz kolejny: reagujmy! Reagujmy do skutku! Pomagajmy sobie nawzajem.

Jak zgłosić przemoc domową?

  • Policja – 997
  • Infolinia Niebieskiej Linii – 800 120 002
  • Sąd rodzinny – napisz list lub e – mail; opisz kto się nad kim znęca
  • Ośrodki Pomocy Społecznej – właściwe miejscu zamieszkania
  • Województwo Warmińsko – Mazurskie – Baza Teleadresowa Fundacji Kapitana Nemo
Scroll to Top