Rola ojca w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie to temat niezwykle ważny, który również został poruszony przez kampanię #ResponsibleTogether22. Szczególnie zwrócono uwagę na rolę ojca w wychowywaniu dzieci bez przemocy i nauce wzajemnego szacunku.

Ojciec – wzór do naśladowania

Ojcowie odgrywają niezwykle ważną rolę w opiece i utrzymaniu zdrowego środowiska rodzinnego. Ich obecność może mieć niesamowity wpływ na przeciwdziałanie przemocy w domu. Poprzez budowanie pozytywnych relacji i modelowanie zachowań mających na celu stymulowanie bezpiecznego, opartego na miłości środowiska domowego, ojcowie są silnym czynnikiem prewencyjnym. Ojcowska postawa tolerancji i akceptacji może pomóc dzieciom uczyć się nadawania innym szacunku oraz jak radzić sobie z trudnościami w nieagresywny sposób.

Po pierwsze: naśladowanie

Na czesnym etapie dzieciństwa dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Kiedy widzą dom pełen zgody i miłości, same stają się bardziej empatyczne. Wiadomo, że charaktery rodziców są różne i w domach wybuchają kłótnie. Dlatego ważne jest również pokazanie, że rodzice, a tym wypadku ojcowie potrafią przeprosić mamę lub ich samych, jeżeli dojdzie do kłótni.

Po drugie: rozmowa

Ze starszymi dziećmi, a szczególnie z nastolatkami, którzy powoli wchodzą w okres dorosłości, ojcowie powinni rozmawiać. Rozmowa o przemocy jest trudna. Podamy wam małą ściągę jak rozmawiać z nastolatkiem o przemocy:

  1. Porozmawiaj z nim o seksie – sprawa nie tyczy się tylko zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, czy chorobami wenerycznymi, ale przede wszystkim o poszanowaniu woli drugiego człowieka. Wyjaśnij, że jeżeli partner/partnerka mówi “nie” oznacza, że nie zgadza się na współżycie, czy inne czynności seksualne. Jeżeli zostanie siłą przekroczona postawiona granica, jest to przemoc seksualna.
  2. Alkohol i inne używki – wyjaśnij, że alkohol jest dla ludzi i picie, oczywiście po skończonych 18 urodzinach, jest ok, raz na jakiś czas piwo nie zaszkodzi. Powiedz również co się może dziać w przypadku nadużywania alkoholu. Człowiek staje się wtedy agresywny i potrafi bez najmniejszych skrupułów zaatakować partnera. Także na tle seksualnym.
  3. Mów, że poszanowanie drugiego człowieka; że jego wola i ciało są bardzo ważne, a wszelkie przekroczenie granic to przemoc fizyczna lub psychiczna, jeżeli ktoś jest obrażany i znieważany.
  4. Zapewnij, że twój syn, czy córka zawsze mogą przyjść do ciebie i szczerze porozmawiać. Jako ojciec masz szczególnie miejsce w sercach swoich dzieci, więc nigdy nie odwracaj się, gdy potrzebują pomocy.

Wiemy, że rozmowa z nastolatkami jest trudna. Zwłaszcza na tematy seksu. Ale wierzymy, że jako ojciec – głowa rodziny i opiekun ogniska domowego poradzisz sobie. Dzieci są twoją przyszłością i to od ciebie w dużej mierze zależy, czy ta przyszłość będzie pełna miłości i wzajemnego szacunku.

Scroll to Top