„Przemoc domowa – rozpoznaj i reaguj!” – ostatnie zajęcia.

Po raz drugi 29 listopada 2022 roku mieliśmy okazję spotkać się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Spręcowie. 16 osób z najstarszej klasy spręcowskiej podstawówki wysłuchało wykładu na kolejne tematy dotyczące przemocy domowej. 2 grudnia natomiast gościliśmy po raz drugi w Szkole Podstawowej w Tuławkach, gdzie 22 ósmoklasistów również uczestniczyło w wykładzie o przemocy domowej.

Tym razem pani Izabela miała wsparcie i pomoc w postaci pana Tomka – prezesa Fundacji Kapitana Nemo. Razem przeprowadzili dwugodzinne wykłady na tematy agresji w rodzinie. Jeden z nich to „Jak reagować i gdzie zgłaszać przemoc domową (jako ofiara lub świadek)”. Pani Izabela rzeczowo wyjaśniła, co młodzi ludzie mogą zrobić, kiedy są świadkami przemocy domowej lub jej ofiarami. Wyjaśniła działania ośrodka SOWOP i zapewniła, że ofiary przemocy domowej otrzymują tam wsparcie. Pan Tomek z kolei wyjaśnił jak działają mechanizmy psychologiczne agresorów i ofiar oraz przedstawił statystyki dotyczące przemocy domowej w Polsce. Pani Iza i Pan Tomek również rozmawiali z uczniami o empatii. Przedstawili cykle przemocy oraz stereotypy związane z domową agresją. Drugi poruszany temat podczas wykładu, to „Skutki bezpośrednie i pośrednie przemocy domowej. Wpływ na społeczeństwo i więzy rodzinne – wykluczenie społeczne.” Pani Iza wraz z panem Tomkiem przedstawili krótko i długotrwałe skutki przemocy domowej, w tym podkreślali jej wpływ na społeczeństwo i więzy rodzinne.


Tuż przed mikołajkami, 5 grudnia 2022 roku, dotarliśmy do Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie, gdzie ugościło nas 12 uczniów wraz dwoma nauczycielami. W ciągu dwóch godzin zegarowych ponownie pani Iza i pan Tomek z FKN poruszali tematy związane z przemocą domową. Oprócz dwóch powyższych poruszono również temat ogólny, czyli „Czym jest przemoc domowa, jakie są jej rodzaje i jak ją rozpoznać.” We wszystkich szkołach ogłoszony został konkurs na pracę pt.: „Czy empatia jest nam w życiu potrzebna”. Uczniowie mogą mailowo przesłać pracę do Fundacji Kapitana Nemo do 1.01.2023 roku. Łącznie w projekcie wzięło udział 50 ósmoklasistów. Młodzi ludzie słuchali z przejęciem tego trudnego, acz ciekawego wykładu. Liczymy, że nauka nie poszła w las i młodzież znajdzie w sobie odwagę i siłę, aby wraz z nami walczyć z przemocą domową.

Scroll to Top